Bilješke o Portugalu

Portugal je tamo gdje se Europa zaustavila pred Atlantikom.

Kopno s neumoljivim oceanom u nedogled obilježili su stvaranje portugalske posebnosti. Portugal pokriva područje u obliku pravokutnika površine od 89 348 km². Graniči sa Španjolskom, na sjeveru i cijelom istočnom duljinom. Broj stanovnika u Portugalu je oko 10 milijuna. Dvije velike rijeke koje izviru u Španjolskoj, Douro i Tejo, presijecaju Portugal i utječu u Atlantski ocean. Na njihovim ušćima smjestila su se dva najveća portugalska grada: Lisabon, glavni grad, na ušću rijeke Tejo, i Porto, na ušću rijeke Douro.

Lisabon

Sagrađen na sedam brežuljaka, prošaran uzbrdicama i tramvajskim prugama, Lisabon svjetluca pročeljima zgrada obloženim šarenim keramičkim pločicama, i kao da moči noge u rijeku. Portugalske pomorske ekspedicije kretale su iz Lisabona. Zahvaljujući nepoznatom koje su Portugalci pretvarali u poznato, Lisabon u 16. stoljeću postaje snažna trgovačka luka i središte portugalskog kolonijalnog carstva koje se protezalo od Brazila do Kine. U to vrijeme nastaju Mosteiro de Jerónimos (Jeronimitski samostan) i Torre de Belém (Betlehemska kula), danas pod zaštitom UNESCO-a.

Lisabon velikih geografskih otkrića razrušit će potres 1755. godine. Alfama, stara gradska jezgra vijugavih ulica i žutog tramvaja broj 28, nad kojom bdije Castelo São Jorge (Utvrda Sv. Jurja) ostat će gotovo netaknuta. Alfama je danas pitoreskan dio grada prošaran stepenicama, robom koja se suši na vjetru, i susjedima koji se dovikuju s jednog balkona na drugi. U Alfami ćete naći i crkvicu Sv. Antuna, sagrađenu na mjestu na kojem se rodio Santo António (Sv. Antun Padovanski).

Kaže se da Braga moli, Porto radi, Coimbra studira, a Lisabon tulumari

Sebastião José de Carvalho e Melo, budući markiz od Pombala, najzaslužniji je za obnovu razrušenog Lisabona, i u tom razdoblju nastaje Baixa (Donji grad) s ortogonalnim rasporedom ulica i uniformiranim petokatnicama, trgovačko središte grada. Rua Augusta (Ulica Augusta), s mozaicima na pločniku, okosnica je urbanističkog rješenja prosvjetiteljstva.

Lisabon je bio domaćin Svjetske izložbe 1998. godine na temu “Oceani – naslijeđe za budućnost”. Tada je izgrađen futuristički dio grada koji se danas zove Parque das Nações (Park nacija), i u čijem sklopu možete posjetiti Oceanário de Lisboa (lisabonski Oceanarij). Središnji akvarij ispunjen s 5 milijuna litara slane vode napravljen je na način da vizualno četiri oceana povezuje u jedan, što je i osnovna poruka Oceanarija – jedan planet, jedan ocean.

Porto

Porto je nastao uz rijeku Douro, na nekoliko kilometara od Atlantskog oceana, penjući se po brežuljku Pena Ventosa. Danas je to najstariji dio grada poznat pod nazivom Ribeira. Visoke katnice u šarenim bojama i robom koja se suši na prozorima, stišću se jedna uz drugu oblikujući najpoznatiju razglednicu grada.

Inače, ‘porto’ na portugalskom znači ‘luka’, i budući da je ime grada opća imenica, Portugalci ispred imena Porto stavljaju određeni muški član ‘o’. Dakle, puni naziv grada je O Porto – izgovara se [u portu]. Stari toponim grada bio je Portus Cale, gdje se Cale odnosio na dio grada s druge strane rijeke Douro, a danas je to četvrt Vila Nova de Gaia. Cale dolazi od Calécia, odnosno Galicija, i ta se riječ pojavljuje u geografiji za područja s keltskim lingvističkim supstratom. Pojednostavnimo, Portus Cale kasnije će dati naziv za cijelu zemlju – Portugal. I tako je Portugal u imenu luka na Atlantiku…

Dok stanovnici Lisabona jedu salatu i imaju nadimak ‘alfacinhas’ (salatičari), stanovnici Porta jedu…

Romaničko-gotička katedrala, sagrađena u 12. i 13. stoljeću, nalazi se na vrhu brežuljka Pena Ventosa. S trga ispred katedrale pogled se pruža na rijeku Douro prošaranu mostovima koji vode do vinskih podruma na drugoj obali. U katedrali su se 1387. godine vjenčali deseti portugalski kralj João I i engleska princeza Filipa de Lencastre. Henrik Moreplovac njihov je sin, rođen u Portu, a kasnije će ući u povijest kao portugalski princ koji je poticao pomorske ekspedicije.

Na njegov nagovor, kralj João I osvojio je Ceutu 1415. godine (danas je to španjolski grad na južnoj strani Gibraltarskih vrata), i ta se godina obično uzima kao početak portugalske prekomorske ekspanzije. Kada su se brodovi prema Ceuti spremali isploviti iz Porta, stanovnici Porta, ako je vjerovati legendi, dali su pomorcima najbolje meso koje su imali, zadržavši za sebe samo iznutrice. Tada je nastalo jelo ‘tripas à moda do Porto’ (tripice na način Porta), i nadimak koji se dan-danas koristi za stanovnike Porta – ‘tripeiros’ (tripičari). Kuća u kojoj se rodio Henrik Moreplovac, u blizini rijeke, danas je arheološki muzej.

Lisabon broji 556 tisuća stanovnika, a Porto upola manje

Nakon katedrale grad se spušta u ravan dio Baixa (Donji grad). Tu se nalazi toranj bratovštine Clérigos, za mnoge simbol Porta. Sagrađen je u 18. stoljeću u sklopu kuće i crkve bratovštine, a danas ga turisti koriste za pogled 360°. 75 metara visok, na šest katova, s 225 uskih stepenica, djelo je talijanskog arhitekta Nasonija. U tornju je smješteno 49 zvona koja zvone dva puta dnevno, u podne i u 18 sati.

Porto je 2001. godine ponio titulu Europske prijestolnice kulture. Tom se prigodom prostrani dio grada Boavista, u kojem stari Porto prelazi u novi, okitio atraktivnim primjerkom suvremene arhitekture – koncertnom dvoranom Casa da Música (Kuća muzike). Projekt potpisuje nizozemski arhitekt Rem Koolhaas. Casa da Música velika je betonska građevina, tlocrta nepravilnog sedmerokuta, i izvana podsjeća na dijamant.

NAŠA PUTOVANJA

PROČITAJTE

Kontakt

Tina Andrijić
+385 98 175 77 16

info@travelmatters.hr

Follow Us

NAŠA PUTOVANJA

PROČITAJTE

KONTAKT

Tina Andrijić
+385 98 175 77 16

info@travelmatters.hr

 

Follow Us

© 2018 Travel Matters – putovanja na šestu. All rights reserved.

DESIGN WITH   by Apropo marketing

© 2018 Travel Matters – putovanja na šestu. All rights reserved.

DESIGN WITH   by Apropo marketing